Порядок здачі допоміжних приміщень в оренду

Здача допоміжних приміщень в оренду

В цій статті ми розкриємо особливості здачі допоміжних приміщень в оренду, а саме:

  • які приміщення багатоквартирного будинку відносяться до допоміжних;
  • який правовий статус в допоміжних приміщень;
  • як зрозуміти чи є допоміжні приміщення в будинку;
  • порядок дій при зайнятті допоміжних приміщень Вашого будинку третіми особами.

Що таке допоміжні приміщення багатоквартирного будинку?

Відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» допоміжні приміщення багатоквартирного будинкуце приміщення призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців.

До допоміжних приміщень відносяться колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, та інші підсобні і технічні приміщення.

Правовий статус допоміжних приміщень

Відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» допоміжні приміщення відносяться до спільного майна співвласників. Відповідно до положень ЦКУ на спільне майно багатоквартирного будинку розповсюджується право спільної сумісної власності. Право спільно сумісної власності належить виключно власникам квартир та не житлових приміщень будинку без виділених часток. Право власності на допоміжні приміщення не підлягає державній реєстрації, а існує вже по факту наявності допоміжних приміщень в будинку.

Право спільної сумісної власності є колективним правом, тому рішення щодо оренди чи продажу приміщення приймаються колективно. Окремий порядок користування допоміжними приміщеннями будинку може бути визначено положеннями Статуту об’єднання (у разі наявності ОСББ в будинку). Якщо ОСББ в будинку відсутнє – за рішенням загальних зборів співвласників.

Як визначити є допоміжні приміщення в багатоквартирному будинку чи ні?

Наприклад в будинках «Хрущівках» або «Сталінках», допоміжні приміщення наявні з моменту введення будинку в експлуатацію. Підтвердженням того є багаторічне користування мешканцями таких будинків підвалами, дахом. Але бувають і ситуації, коли такі приміщення продаються без відома співвласників, тоді вже необхідно досліджувати технічну документацію на будинок (нижче розповідаємо детальніше). Щодо нових будинків, то є ситуації, що мешканці можуть навіть ніколи і не бачити допоміжних приміщень. Приміщення спільної власності одразу після введення будинку в експлуатацію міняють статус і стають нежитловими приміщеннями, що дає можливість продати їх третім особам – так можуть бути продані сотні м2.

Для юридичного підтвердження наявності допоміжних приміщень в будь-якому багатоквартирному будинку необхідна технічна документація на будинок, а саме технічний паспорт і поверховий план.

На етапі дослідження технічної документації на будинок можна чітко побачити, які саме приміщення є допоміжними, з’ясувати їхню площу. Тому часто після створення ОСББ колишні балансоутримувачі не дуже хочуть передавати технічну документацію (саме первинну – яка формувалась на момент введення будинку в експлуатацію).

Якщо ж Ви отримали технічну документацію і знайшли в ній допоміжні приміщення, які по факту перебувають в приватній власності третіх осіб – в такому разі необхідно проводити процедуру повернення допоміжних приміщень у власність співвласників. Також хочемо наголосити, що процедура повернення допоміжних приміщень з приватної власності назад у власність співвласників є простішою якщо в будинку створено ОСББ.

Здача допоміжних приміщень в оренду

Після підтвердження статусу допоміжних приміщень або повернення допоміжних приміщень назад у власність співвласників – в співвласників є право здачі цих приміщень в оренду третім особам. У разі наявності ОСББ в багатоквартирному будинку, здача допоміжних приміщень ОСББ в оренду проводиться згідно положень Статуту об’єднання.

Якщо об’єднання не створено, здача допоміжних приміщень в оренду проводиться за рішенням загальних зборів співвласників в порядку, що передбачений положеннями Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».

Здача допоміжних приміщень в оренду це є додатковий дохід співвласників, який можна  використовувати на потреби будинку.

Юристи юридичної компанії «ARTEAM» мають багаторічний досвід у супроводі діяльності ОСББ і будуть раді допомогти Вам.