Енергоефективність в багатоквартирному будинку

Енергоефективність в багатоквартирному будинку або як зменшити розмір платіжки втричі «лайфхак»

Відомо, що об’єднання співвласників багатоквартирного будинку надає ряд переваг. Однією з таких переваг є можливість проведення комплексної енергоощадної модернізації будинку.

Подивіться самі на результат:

Про енергоефективне ОСББ «Гашека 18». Дуже класний приклад! В сюжеті Факти ICTV

Gepostet von Геннадій Зубко am Mittwoch, 3. Oktober 2018

Як же зробити свій будинок енергоощадним, комфортним і естетичним?

Відповідь на це питання є, про неї і поговоримо.

Декілька років тому наш уряд взяв курс по зменшенню споживання природного газу і відповідно почав активно поширювати ефективність альтернативних джерел енергії і комплексів енергоощадності.

На впровадження даних енергоефективних заходів діють програми декількох рівнів:

  • Загальнодержавна програма «Теплі» кредити. Ця програма доступна будинкам в яких створено ОСББ, ЖБК, також програма доступна для власників приватних будинків і окремих квартир;
  • Програми місцевого рівня. Дані програми розробляються та втілюються на місцевих рівнях.

Спершу розглянемо детальніше загальнодержавну програму «теплі» кредити

Дана програма є найбільш популярною серед населення в Україні і полягає в частковій компенсації вартості тіла кредиту (від 20% до 70%) на придбання енергоефективних матеріалів.

З жовтня 2014 року (за час дії даної програми) ОСББ, ЖБК та фізичні особи отримали більше 2-х мільярдів гривень (в 2018 році було виділено 400 млн. грн. ще + 100 млн. грн. виділили в жовтні цього року). Грошові кошти в більшості були спрямовані на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання (заміну вікон на енергоефективні, модернізацію систем освітлення з заміною на LED, встановлення вузлів обліку, модернізацію індивідуального теплового пункту, утеплення зовнішніх стін будинку і т.д.).

Те, що потрібно знати про «теплі» кредити:

– кредит бере ОСББ (юридична особа), а не власник квартири;

– жодної застави не потрібно;

– сума сплати вартості енергоефективного заходу розраховується і затверджується на загальних зборах співвласників;

– чим швидше сплатити кредит тим більша економія буде адже держава сплачує компенсацію в середньому 40% (залежно від виду енергоефективного заходу) протягом 2 місяців з моменту оформлення кредиту;

– не потрібно мати фіксовану суму грошових коштів на момент прийняття рішення щодо впровадження енергоефективних заходів;

– % ставки кредитів по програмі нижчі за середньострокові;

– порядок оформлення і подачі пакету документів проходить у банківських відділеннях Приватбанку, Укргазбанку і Ощадбанку за участю підготовлених спеціалістів – консультантів, вони ж і забезпечують швидке приймання документів і фахову допомогу в їх оформленні;

– відсутні обмеження в виборі постачальника.

Що необхідно для участі в програмі «теплі» кредити читайте за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/consumers/derzh-pidtrymka-energozabespechenya

Також власні вимоги до отримання «теплого» кредиту висувають банки. Ознайомитись з цими вимогами можна за посиланнями:

Локальні енергоефективні програми

Дізнатись, яка саме програма працює у Вашому місті можна за інтерактивною картою: http://saee.gov.ua/uk/programs/map

Ми візьмемо до прикладу місцеву столичну програму з впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках «70 на 30».

Дана енергоефективна програма була прийнята Київрадою в 2014 році, і працює вона по сьогодні. В поточному році на реалізацію цієї програми було виділено 10 млн. грн. Головна суть програми в тому, що конкурсант (ОСББ, ЖБК або просто багатоквартирний будинок), платять мінімум 30% вартості енергоефективного заходу, а до 70% вартості компенсує бюджет міста Києва.

Для участі в програмі “70/30” необхідно:

– обрати не менше, аніж два види робіт з можливого переліку (один з яких потрібно буде профінансувати самому ОСББ/ЖБК, його вартість повинна становити мінімум 30% від загальної вартості проекту, а другий вид профінансує і виконає місто, його вартість складе не більше 70 % загальної вартості проекту);

– на загальних зборах ОСББ надати повноваження представнику, який підпише заявку для участі в конкурсі;

– надати виписку з банку щодо наявності коштів на рахунку ОСББ як гарантію, що Ви можете оплатити 30% вартості проекту;

– заповнити і подати типову форму проекту;

– зробити техніко-економічне обґрунтування проекту;

– написати та подати лист звернення на ім’я директора департаменту житлово-комунальної інфраструктури.

Варто зазначити, що фінансування програми «70 на 30» обмежено, тому конкурс побудовано за рейтинговою системою.

Оцінка проектів відбувається за критеріями:

  1. Прогнозованої річної економії енергоресурсів та розрахункові терміни окупності заходів (чим більше зекономить впроваджуваний захід, тим більше балів отримує учасник конкурсу);
  2. Дольова складова участі ОСББ/ЖБК (чим більший % загальної вартості проекту, але не менше 30 % сплачує учасник тим більше балів отримує).

Далі бали сумуються і на їх основі складається рейтинг учасників. Кількість переможців конкурсу визначається комісією. Відповідно чим більше у Вас балів тим більшу компенсацію Ви отримуєте.

Отже, якщо скористатися умовами загальнодержавної програми «теплі» кредити і локальної програми наприклад «70 на 30» то ми отримаємо значну економію.

Наведемо ще один приклад ефективної участі в обох програмах:

Інформація і фото взяті з офіційного сайту Держенергоефективності: «ОСББ “Стрийська, 91”, що у Львові, двічі скористалося програмою з утеплення житла. Спочатку прийняло рішення замінити вікна у під’їздах на енергоефективні. Вартість проекту склала 230 тис. грн. Відшкодовано місцевою владою  69 тис. грн., державою – 92 тис. грн.

Після цього ОСББ вирішило утеплити свою дев’ятиповерхівку та взяло кредит в Укргазбанку на 1 млн. 50 тис. гривень на 10 років. Відшкодовано місцевою владою 315 тис. грн., державою  – 396 тис. грн. Витрати на опалення до модернізації склали 26,58 грн/м2. Після модернізації– 14,53 грн/м2. Економія – 43%».

Бажаєте ще більше цифр і прикладів – переходьте за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/content/istorii-energooshchadnosti

Як бачите, результати говорять самі за себе.