Послуга шортхол (або транспортування на короткі відстані)

Весною 2019 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла зміни до ряду підзаконних актів (зокрема Кодексу газотранспортної системи) з метою впровадження нової для українського ринку природного газу послуги – транспортування на короткі відстані (шортхол).

В чому полягає шортхол? За менші гроші ніж «звичайне» транспортування газу газотранспортною системою, можна отримати доступ до конкретної точки входу і конкретної точки виходу в газотранспортній системі, які як правило знаходяться на незначній відстані одна від одної (наприклад, відстань до 100 км). Іншими словами, можна транспортувати газ по певному чітко визначеному маршруту значно дешевше ніж, в цілому, по системі. При цьому маршрут має бути цікавим для постачальників газу або трейдерів. Наскільки відомо АТ «Укртрансгаз» має на меті запустити послугу шортхол для:

  • транзиту через українську територію між європейськими країнами на західному кордоні;
  • доступу до українських газосховищ на заході України (в яких до того ж вже діє послуга «Митний склад»).

В разі розумного використання це виграш для обох сторін – оператор може стимулювати загрузку певних напрямків тоді як постачальник може використати дешевшу вартість транспортування за такими напрямками для власної вигоди.

Коли має запрацювати:

На сьогодні зазначена послуга ще повністю не запрацювала – ринок завмер в очікуванні прийняття НКРЕКП ще одного рішення – щодо тарифів пов’язаних із транспортуванням на короткі відстані. Тим не менше, готуватися до старту шортхолу треба, оскільки ця послуга створює нові можливості для трейдерів і без перебільшення може забезпечити якісний ривок українського енергетичного ринку.