Стягнення заборгованості. Порядок дій
У Вас є клієнт чи контрагент, який неналежно виконує взяті на себе зобов’язання і вчасно не платить за надані послуги, роботи чи поставлений товар. Стягнути заборгованість та повернути свої кошти можна двома шляхами: в досудовому (претензійному) і судовому порядку.
Однак, починаючи будь-який з цих етапів, доцільно зв’язатися з боржником та поцікавитися, чому не була погашена заборгованість. Можливо, це просте непорозуміння, що виправиться одним дзвінком.
Досудовий етап стягнення заборгованості полягає в направленні боржнику вимоги чи претензії, в якій необхідно зазначити:
- підставу виникнення заборгованості (договір, боргова розписка, тощо);
- суму заборгованості;
- терміни здійснення сплати заборгованості;
- деталі вимог;
- платіжні реквізити заявника претензії;
- розрахувати відсотки за прострочення сплати або штрафні санкції, вказані в договорі та/або законі;
- обов’язково вказати, що додатково, у разі звернення до суду, з боржника буде стягнуто судовий збір та витрати на правову допомогу.
Вимога/претензія підписується уповноваженою особою її заявника (його представником) і направляється адресату «рекомендованим або цінним листом».
Якщо в термін, вказаний в претензії, заборгованість не сплачена, потрібно звертатися до суду. Однак, варто завжди оцінювати ризики судового процесу і пам’ятати, що на будь-якому етапі судового розгляду є можливість вирішити спір шляхом укладення мирової угоди.
Перед зверненням до суду необхідно звернути увагу чи є реальна можливість виконання рішення суду про стягнення заборгованості, а саме – встановити наявність майна та грошових коштів у боржника. Інформацію щодо нерухомого майна, наявності чи відсутності арештів на нерухомому майні можна отримати онлайн з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Також, якщо боржником є юридична особа, чи фізична особа-підприємець, варто перевірити їх щодо наявності судових процесів, відкритих виконавчих проваджень, та чи не перебуває він в стані припинення або банкрутстві. Ця інформація міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та Єдиному реєстрі боржників.
При складанні позовної заяви про стягнення заборгованості, варто дотримуватися вимог процесуальних кодексів, адже в залежності від виду судочинства, ставляться спеціальні вимоги до її форми та змісту.
Велике значення має доказова база, яка буде підтверджувати наявну заборгованість, сюди входять всі документи, які є підставою виникнення боргу, розрахунки заборгованості, докази досудового врегулювання спору щодо стягнення заборгованості.
Також, якщо у боржника наявні майно чи грошові кошти, то доцільно розглянути питання про вжиття заходів забезпечення позову, шляхом накладення арешту на майно та кошти боржника. Такі дії можуть завадити боржнику перевести майно на іншу особу та забезпечать виконання рішення суду у майбутньому.
Однак, варто пам’ятати, що рішення прийняте на Вашу користь, не означає автоматичного повернення заборгованості. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Якщо апеляційна скарга не була подана боржником та рішення набрало законної сили, то кредитору за його заявою видається виконавчий лист у цивільному судочинстві та наказ у господарському судочинстві.
Після отримання одного з цих виконавчих документів потрібно подати заяву про відкриття виконавчого провадження разом з оригіналом виконавчого документа до державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Виконавчі документи щодо стягнення заборгованості можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років.
Після відкриття виконавчого провадження виконавець негайно виносить постанову про накладення арешту на грошові кошти (майно) боржника, у разі якщо в заяві стягувача зазначено рахунки боржника у банках, інших фінансових установах та інше майно.
Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.
У разі якщо при відкритті виконавчого провадження виконавцем накладено арешт на майно боржника, боржник, за погодженням із стягувачем, має право передати йому таке майно або реалізувати його та передати кошти від його реалізації стягувачу в рахунок повного або часткового погашення боргу за виконавчим документом. У разі продажу майна боржника, покупець повинен внести кошти за придбане майно на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця. Після передачі майна стягувачу або внесення покупцем коштів на рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, арешт з проданого майна боржника знімається за постановою виконавця.
Отже, виконання рішення суду це також є не швидким і не легким процесом, хоч і є завершальною стадією. Для того, щоб рішення суду було виконано, слід керувати процесом його виконання. Досвідчені адвокати нашої юридичної компанії «ARTEAM»знають, як законним способом можна прискорити процес виконавчого провадження, оперуючи лише законними процесуальними механізмами.
Будь-які вищезазначені документи радимо укладати виключно після консультації юриста і під його контролем, адже в інтернеті не завжди є вірні зразки.
За детальнішими консультаціями щодо стягнення заборгованості звертайтесь до нашої юридичної компанії «ARTEAM» – ми маємо позитивний досвід в вирішенні таких справ.